Monica Niculescu, eliminata in turul trei la US Open de Jennifer Brady

monica

Romania a ramas si fara ultima reprezentanta de pe tabloul de simplu, Monica Niculescu (57 WTA) fiind invinsa de Jennifer Brady (SUA – 91 WTA) in turul trei de la US Open, dupa un meci maraton de doua ore si 25 de minute.

Dupa ce a pierdut primul set, scor 6-3 (a fost condusa la un moment dat cu 5-0) dupa doar 27 de minute, Monica a avut puterea sa revina in al doilea si sa se impuna cu 6-4 (al doilea set a durat 61 de minute).

Decisivul a fost unul cu multe rasturnari de situatie, cu schimburi lungi si cu tie-break pentru a putea fi stabilita invingatoarea. In cele din urma, Brady s-a impus cu 7-3 (setul al treilea s-a intins pe durata a 57 de minute).

In optimi, Brady o va intalni pe Karolina Pliskova (Cehia – liderul mondial). Pliskova a trecut, sambata, de Shuai Zhang (cap de serie numarul 27), scor 3-6, 7-5, 6-4, dupa ce a salvat si o minge de meci.

Pentru parcursul de la US Open, Monica Niculescu va primi 144.000 de dolari si 130 de puncte in ierarhia WTA de simplu.

Bucovina Rădăuți rămâne neînvinsă în play-off-ul Ligii a III-a

În etapa a IV-a, echipa antrenată de Ovidiu Murariu a remizat, scor 0-0, pe terenul …