Monica Niculescu, eliminata dramatic de la Wimbledon

niculescu

Monica Niculescu a fost eliminata dramatic in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon.

Sigura romanca ramasa in competitie la simplu la Openul englez a pierdut in trei seturi intalnirea cu elvetianca Timea Bacsinszky, scor 6-1, 5-7, 2-6.

Aflata in premiera in optimi pe iarba de la Londra si doar pentru a doua oara in cariera in aceasta faza a unui turneu de Grand Slam, Monica a inceput excelent partida cu sportiva din Elvetia.

Jocul sau atat de atipic in tenisul modern i-a pus mari probleme numarului 15 WTA, care nu a avut replica in primul set, pierdut cu un categoric 6-1.

In actul secund, Bacsinszky a gasit modalitatea de a-si castiga serviciul, cele doua mergand cap la cap pana la scorul de 3-3. A urmat apoi o perioada in care fiecare a castigat pe serviciul adversarei, elvetianca facand diferenta pe final si impunandu-se cu 7-5.

“Decisivul” a fost un set in contrast cu primul, Monica gresind foarte mult si inclinandu-se in cele din urma cu 2-6.

Pentru accederea in optimile de finala, Niculescu si-a asigurat 240 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 127 de mii de lire sterline.

Bucovina Rădăuți rămâne neînvinsă în play-off-ul Ligii a III-a

În etapa a IV-a, echipa antrenată de Ovidiu Murariu a remizat, scor 0-0, pe terenul …