Mircea Lucescu a fost declarat antrenorul anului in Ucraina

Mircea Lucescu, antrenorul lui Şahtior Doneţk, a fost votat cel mai bun antrenor din Ucraina după un sondaj realizat de cotidianul “Fotbal ucrainean”, la care au participat jurnalişti, oficiali ai cluburilor şi suporteri. “Il Luce” s-a impus detaşat, cu 336 de puncte, fiind urmat de Juande Ramos (Dnipro Dnipropetrovsk) şi Miron Markevich (Metalist Harkov). Oleg Blohin (Dinamo Kiev şi echipa naţională a Ucrainei) a ieşit doar pe locul 4!

Mircea Lucescu a câştigat în 2012 titlul, Cupa şi Supercupa în Ucraina. De asemenea, este lider detaşat în actuala ediţie de camăpionat. Pe plan internaţional, Şahtior Doneţk s-a calificat optimile de finală ale UEFA Champions League.

Mircea Lucescu antrenează pe Şahtior Doneţk din 2004.