Mihaela Buzarnescu se califica in optimi la Roma dupa abandonul adversarei. Urmeaza Osaka

Mihaela Buzarnescu s-a calificat, joi, in optimile de finala ale turneului de la Roma, dupa ce adversara ei, favorita numarul 16 – nemtoaica Julia Goerges, a abandonat in setul decisiv din cauza unei accidentari in zona inghinala.

6-4, 3-6, 4-4 a fost scorul la care tenismena aflata pe locul 18 in ierarhia WTA a abandonat.

In optimile de finala, Miki o va intalni, tot joi, undeva in jurul orei 18:00 – ora Romaniei, pe ocupanta locului 1 in clasamentul WTA, Naomi Osaka.

Doua ore si 25 de minute a durat intalnirea dintre Mihaela Buzarnescu si Julia Goerges, una extrem de echilibrata.

Sportiva noastra a controlat primul set, insa l-a cedat usor pe cel de-al doilea, astfel ca s-a ajuns in decisiv. Acolo, jucatoarea din Germania parea mai proaspata, insa accidentarea a impiedicat-o sa continue.

Odata cu calificarea in optimi, Miki si-a asigurat un cec in valoare de 29.866 de euro si 105 puncte in clasamentul WTA.

Va fi pentru a doua oara cand Mihaela Buzarnescu va juca impotriva lui Naomi Osaka, precedenta intalnire fiind castigata de tenismena nipona, anul trecut, la Nottingham, in doua seturi, scor 6-4, 6-1.