Thursday , April 18 2024

Mihaela Buzarnescu o invinge din nou pe Elina Svitolina si ajunge in semifinale la Birmingham

Mihaela Buzarnescu s-a calificat vineri in semifinalele turneului pe iarba de la Birmingham.

buzarnescu

Tenismena romana aflata pe locul 30 in clasamentul WTA a invins-o in sferturile de finala pe ocupanta locului 5 WTA, ucraineanca Elina Svitolina.

6-3, 6-2 a fost scorul partidei dintre Mihaela Buzarnescu si Elina Svitolina, care a durat o ora si 13 minute.

E pentru a doua oara in aceasta luna cand Mihaela Buzarnescu o invinge pe Elina Svitolina, dupa succesul obtinut in turul trei la Roland Garros.

La fel ca la Paris, Mihaela a jucat excelent si a surclasat-o chiar si mai categoric pe tenismena cotata drept favorita numarul 2 la castigarea turneului britanic.

41.555 de dolari si 185 de puncte in clasamentul WTA si-a asigurat Miki ca urmare a calificarii in penultimului act al competitiei de la Birmingham.

Mai departe, in semifinale, Mihaela Buzarnescu o va intalni, sambata, pe campioana de anul trecut, Petra Kvitova, in fata careia a pierdut anul acest finala de la Praga.