Messi, desemnat sportivul anului 2022. David Popovici, pe locul 11

Asociația Internațională a Presei Sportive l-a ales pe Lionel Messi drept sportivul anului 2022, iar românul David Popovici nu a prins top 10, dar a fost foarte aproape, pe locul 11, după Rafael Nadal.

Triumful din finala Campionatului Mondial de fotbal din Qatar cu Argentina l-a propulsat pe Lionel Messi în fruntea ierarhiei sportivilor la nivel global.

La sondajul organizat de AIPS în rândul membrilor săi au luat parte jurnalişti din 113 ţări.

Pe lângă titlul mondial, Lionel Messi a mai câștigat în acest an titlul cu PSG și Supercupa Franței, tot cu formația pariziană.

Locul doi a fost ocupat de atletul suedez Armand Duplantis, care a cucerit titlul mondial în 2022 şi a doborât de mai multe ori recordul mondial la săritura cu prăjina, iar podiumul a fost completat de colegul lui Lionel Messi de la Paris Saint Germain, Kylian Mbappe, cel care a încheiat CM din Qatar din postura de golgheter al competiției.

Campion mondial și european la natație, David Popovici a fost la câteva voturi în spatele lui Rafael Nadal, care a ocupat poziția a 10-a.