Meciul meciurilor! Argentina, campioană mondială după lovituri de la 11 metri

Argentina a învins Franța în finala Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, după 120 de minute de fotbal în care au fost înscrise 6 goluri (3-3) și 4 penaltiuri transformate în gol, față de doar cele două ale francezilor.

Finala Campionatului Mondial de fotbal 2022, dintre campioana mondială en titre, Franţa, şi naţionala Argentinei, dublă câştigătoare a trofeului în urmă cu câteva decenii, s-a disputat duminică seara pe stadionul Lusail.

Messi a deschis scorul în minutul 23, din penalty acordat după o intrare a lui Dembele la Di Maria. Al doilea gol al argentinienilor a fost înscris de Di Maria, în minutul 36, în condițiile în care în primele 80 de minute Franța a fost dominată total. La acel moment, antrenorul Didier Deschamps a făcut schimbări curajoase, iar dinamica meciului s-a schimbat.

Mbappe a înscris din penalti în minutul 80, iar apoi a adus egalarea, 2-2, în minutul 81.

La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 2-2, astfel că meciul a intrat în prelungiri.

În minutul 108, Leo Messi a marcat pentru 3-2, după o faza analizată de VAR pentru un posibil ofsaid, iar Mbappe a egalat miraculos (3-3), dintr-un alt penalty, în minutul 118.

La penalty-uri, Argentina s-a impus, scor 4-2, grație ratărilor lui Coman și Tchouameni.