Tuesday , May 7 2024

Luptătorul rădăuțean Constantin Lungu a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene U17 de la Tirana

Sportivul pregătit de Florin Rusu la CSM Bucovina Rădăuți a urcat pe ultima treaptă a podiumului la categoria 65 de kilograme, după ce l-a învins în finala mică pe reprezentantul Suediei

Constantin Lungu, sportiv pregătit de Florin Rusu la CSM Bucovina Rădăuți, a cucerit medalia de bronz la categoria 65 de kilograme, lupte greco-romane, marți, la Campionatele Europene Under-17 de la Tirana (Albania), după ce l-a învins în meciul decisiv pe suedezul Ruben Arvid Jonas Straakeved.

Lungu a debutat cu o victorie, luni, în optimile de finală, în fața finlandezului Hugo Riehunkangas, în sferturi a trecut de maghiarul Attila Jozsa, dar a pierdut semifinala cu georgianul Ghiorghi Cikaidze.

La categoria 45 de kilograme, Luis Mihai Vlad a fost învins în preliminarii de georgianul Jaba Bolkvadze.

În limitele categoriei 48 de kilograme, Ionuț Mereuță a pierdut în recalificări în fața moldoveanului Victor Postică.

La categoria 51 de kilograme, Dragoș Gabriela Draga a fost învins în sferturi de rusul Ilia Kandalin, dar va continua în recalificări, unde îl va întâlni pe georgianul Koba Karumidze.

Alexandru Vlăduț Vărzari a pierdut în preliminariile categoriei 60 de kilograme, în fața moldoveanului Alin Bogdan Muraru.

În cadrul categoriei 71 de kilograme, Andrei Olteanu a fost întrecut în preliminarii de azerul Javidan Nahmatov. (D.C.)