Tuesday , April 23 2024

Liga 1: Universitatea Craiova invinge pe CFR Cluj si trece pe 2, inaintea FCSB

Universitatea Craiova castiga marele derbi cu CFR Cluj din runda de Liga 1 cu numarul 23, scor 2-0 pe stadionul Ion Oblemenco.

“Stiinta” a castigat prin golurile marcate de Cristea in minutul 15, la primul gol in tricoul oltean in fata propriilor fani si de Koljici in minutul 77, lob perfect peste portarul advers Arlauskis.

O victorie care teoretic nu poate fi pusa sub semnul intrebarii, dar trebuie sa spunem ca in prima parte CFR a avut ocazii enorme de gol, golul oltean fiind singurul sut pe poarta din primul mitan.

In partea secunda am vazut insa un joc perfect al Universitatii Craiova, care a si majorat diferenta pe tabela cu circa 10 minute inainte de final.

Asadar, Universitatea trece pe 2, peste FCSB, la un singur punct, stelistii avand insa un meci in minus de disputat, luni pe teren propriu cei de la Sibiu, meci dupa care pot reveni pe 2, la trei puncte in spatele liderului CFR Cluj.

Lupta la titlu este asadar reinviata, trei echipe fiind in aceasta postura, cu cateva etape chiar inainte de play-off.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …