Tuesday , April 23 2024

Liga 1: CFR Cluj si FCSB au remizat in derbiul etapei

CFR Cluj si FCSB au terminat la egalitate, scor 1-1, in ultimul meci al etapei a 11-a din Liga 1.

cfr-fcsb

Partida din Gruia a fost dominata de tensiune, in timp ce spectacolul de pe teren a fost destul de scazut.

Dupa cateva momente de joc cu multe intreruperi, CFR Cluj a avut un gol anulat in minutul 8, pentru un presupus fault facut de Benzar asupra lui Nouvier.

Jocul a continuat sa fie echilibrat, cu multe greseli de ambele parti, iar prima ocazie mare de gol a venit abia in minutul 38, cand Balasa a reluat incredibil peste poarta din sase metri.

Finalul primei reprize a adus si golul la Cluj, CFR reusind sa deschida scorul prin Urko Vera, dupa o iesire gresita a portarului Florin Nita.

La pauza, Dica a mutat si l-a trimis pe teren pe Man, in locul lui Golofca, iar pustiul adus de la UTA a reusit sa isi faca rapid simtita prezenta.

Dupa o actiune de contraatac din minutul 64, Man a pasat excelent in careu catre Budescu, iar acesta a inscris si a adus egalarea.

In partea secunda, FCSB a cerut si un penalti pentru o intrare asupra lui Benzar, dar arbitrul a lasat jocul sa continue.

Dupa acest rezultat, CFR Cluj conduce Liga 1, cu 26 de puncte, in timp ce FCSB este pe locul doi, cu patru puncte mai putin.

Etapa urmatoare, FCSB va primi vizita lui Dinamo, iar CFR Cluj se va deplasa la Giurgiu pentru meciul cu Astra.

FCSB nu va putea conta in derbiul cu Dinamo pe Mihai Pintilii, suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …