Thursday , April 18 2024

Juniorii III ai CSU din Suceava s-a calificat en-fanfare la turneul final

Grupa de juniori III a universitarilor au câștigat toate cele trei meciuri disputate în cadrul returului turneului semifinal de la Săcele

CSU din Suceava s-a calificat en-fanfare la turneul final al Campionatului Național de handbal masculin pentru juniori III.

Formația antrenată de Vasile Boca și Ioan Tcaciuc a ajuns între cele mai bune opt echipe din România la această categorie de vârstă după ce a câștigat toate meciurile disputate în Grupa Valoare I.

În returul turneului semifinal, disputat la sfârșitul săptămânii trecute la Săcele (Brașov), micii universitari au învins pe rând CS Szejke Odorheiu Secuiesc (scor 40-30), LPS Târgu Mureș (scor 27-26) și ACS Transilvania Brașov (scor 36-30).

Formația suceveană a deplasat la Săcele următorul lot de jucători: Claudio Zaharia, Alexandru Halucă, Andrei Rață, Codrin Dascălu, Emanuel Şerban, Teodor Moșneagu, Cătălin Mujdei, Teodor Ilucă, Ionuț Pășcuț, Ianis Chiruț, Rareș Ostafe, Iustinian Dănilă, Luca Cazac, Alexandru Radu, Răzvan Rîpă și Răzvan Buzu.

În schimb, LPS Suceava a pierdut toate cele trei meciuri disputate în turneul de la Săcele: 18-48 cu ACS Transilvania Brașov, 36-46 cu Szejke Odorheiu Secuiesc și 30-43 cu LPS Târgu Mureș.

LPS Suceava a mizat în ultimul sezon pe următorul lot de jucători: Robert Duțuc, Davide Puiu, Aris Busuioc, Valentin Croitoru, Alberto Şorodoc, Sebastian Bazga, Andrei Carvațchi, Sebastian Hostina, Constantin Cușnir, Rareș Dumitru, Iustin Nemigeanu, Călin Sârbu, David Poenaru, Flavian Marja și Ianis Toma. Antrenor: Răzvan Bernicu.

Clasamentul final al Grupei Valoare I: 1. CSU din Suceava – 53,5 puncte; 2. LPS Târgu Mureș – 44,5 puncte; 3. Transilvania Brașov – 39,5 puncte; 4. Szejke Odorheiu Secuiesc – 26,5 puncte; 5. LPS Suceava – 18,5 puncte; 6. CSM Bacău – 9,5 puncte.

La turneul final, care va avea loc în perioada 9-13 iunie, au obținut drept de participare opt formații: CSU din Suceava, LPS Târgu Mureș, Transilvania Brașov, CSM București, HC Dobrogea Sud Constanța, CSM Ploiești, Academia Minaur Baia Mare și LPS Bihor Oradea. (Dănuț CHIDOVEȚ)