Jocurile Olimpice 2016: Surpriza uriasa in finala turneului de tenis feminin

Finala turneului de tenis feminin de la Rio de Janeiro a produs o surpriza imensa, prin faptul ca favorita numarul 2 si locul 2 mondial WTA, germanca Angelique Kerber a fost invinsa de o sportiva mult mai slab cotata.

monica puig rio

Este vorba de portoricana Monica Puig, care a invins-o pe Kerber in marea finala cu 6-4, 4-6, 6-1, dupa 2 ore si 12 minute de joc.

Puig e clasata pe 34 WTA si la aceasta Olimpiada a mai invins mari sportive din tenisul mondial, e vorba de Garbine Muguruza, locul 4 WTA si recent castigatoare de Roland Garros sau de Petra Kvitova din Cehia, dubla castigatoare de Wimbledon.

A fost prima medalie de aur pentru Puerto Rico la aceste Jocuri, singura de altfel, micutul stat urcand direct pe 39 in clasamentul pe medalii.

Medalia de bronz la tenis a fost obtinuta de Petra Kvitova, care a invins-o in semifinale pe Madison Keys cu 2-1 la seturi.

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …