Sunday , October 24 2021

JO Tokyo: Brazilia, campioană olimpică la fotbal. Victorie în fața Spaniei

Brazilia este campioană olimpică la Tokyo, Selecao cucerind aurul în turneul de fotbal masculin de la JO 2020, după o victorie contra Spaniei (2-1). A fost nevoie de prelungiri pentru a fi stabilită învingătoarea, golul lui Malcom (minutul 109) fiind decisiv.

Cunha (45+2′) a deschis scorul pentru brazilieni, iar Oyarzabal (61′) a restabilit egalitatea. S-a încheiat 1-1 după 90 de minute, iar finala olimpică a intrat în prelungiri.

Golul lui Malcom (108′) a stabilit învingătoarea într-un meci care se ducea spre loteria loviturilor de la 11 metri.

Medaliile de bronz au fost câștigate de Mexic: 3-1 contra Japoniei, în meciul pentru locul trei.