JENANT: Serena, eliminata in primul tur la Roland Garros

Serena Williams a fost eliminată în primul tur la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, de franţuzoaica Virginie Razzano, care s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 7-6 (7/5), 6-3.

Serena Williams, de 13 ori câştigătoare în turnee de Grand Slam, nu a fost niciodată eliminată în primul tur la o astfel de competiţie, bilanţul său fiind de 16 victorii în tot atâtea participări.

Cea mai precoce eliminare la un turneu de Grand Slam data din 1998, când a fost eliminată în turul doi la Australian Open de sora sa, Venus Williams, când nu avea încă 17 ani. Serena Williams nu pierduse decât trei meciuri în carieră contra jucătoarelor clasate în afara Top 100.

Virginie Razzano (29 de ani) este numărul 111 WTA şi participă pentru a 15-a oară la Roland Garros.