Tuesday , April 16 2024

Irina Begu, victorie la Roland Garros dupa o revenire splendida

begu

Irina Begu a debutat cu o victorie la editia 2016 a turneului de la Roland Garros.

In primul tur, romanca a trecut in trei seturi de americanca Bethanie Mattek-Sands, scor 5-7, 6-1, 6-3, dupa o revenire de exceptie.

Partida dintre cele doua a inceput intr-o nota de echilibru, chiar daca romanca a avut minge de break inca de la inceput.

Mattek-Sands a adoptat o tactica ceva mai diferita, folosind mult slice-ul, ceea ce a pus-o in dificultate pe Irina. Aceasta a avut totusi sansa de a inchide setul, insa a ratat din nou, iar americanca a profitat din plin.

Irina si-a “citit” excelent adversara si din setul al doilea si-a schimbat stilul, ceea ce s-a vazut si pe tabela.

Profitand si de unele probleme medicale acuzate de adversara, Irina a defilat practic spre victorie.

In turul al doilea de la Openul Frantei, Begu va da peste o alta jucatoare din Statele Unite, este vorba despre Coco Vandeweghe.