Tuesday , April 16 2024

Irina Begu, victorie clară la Adelaide în fața lui Ostapenko, merge în sferturi

Irina Begu, locul 34 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide, în Australia, învingând-o într-o manieră clară pe Jelena Ostapenko cu 6-3, 6-0.

Begu a obținut victoria în fața letonei, locul 18 mondial, sportiva care i-a răpit Simonei Halep titlul la Roland Garros în 2017, într-o oră și 14 minute de joc și s-a calificat în sferturi.

Deși a început mai slab meciul, Ostapenko făcându-i break (1-3), Irina și-a impus apoi jocul și a câștigat următoarele 11 gameuri la rând.

În runda următoare ea o va întâlni pe Veronika Kudermetova, locul 9 mondial, care a eliminat-o în optimi pe Bianca Andreescu. Begu și Kudermetova s-au mai înfruntat o singură dată, în 2019, la Shenzhen, iar jucătoarea din Rusia s-a impus cu 3-6, 6-1, 7-6 (5).

Jurnaliștii francezi nu-l uită și nu-l iartă pe arbitrul român Istvan Kovacs

UEFA a desemnat, duminică, arbitrul partidei din manșa retur a sferturilor de finală ale Ligii …