Irina Begu se califica in turul doi de la Roland Garros dupa un meci de peste trei ore

Irina Begu a obtinut o calificare fantastica in turul doi de la Roland Garros.

irina begu

Sportiva noastra a invins-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova, la capatul unui meci ce a avut un set decisiv electrizant.

Scorul final a fost 6-4, 5-7, 9-7 in favoarea Irinei, dupa mai bine de trei ore de joc.

A fost un joc mereu la limita, sub semnul echilibrului, pe care Irina l-a castigat dupa o revenire cum rar se vede in setul decisiv si un final electrizant.

Sportiva noastra a fost condusa cu 5-2, dar a castigat patru game-uri la rand si a ramas in meci.

Irina a servit pentru victorie la 6-5, dar Schmiedlova a facut rebreak, astfel ca suspansul a continuat. In cele din urma, romanca a avut nervii mai tari si a luat setul decisiv cu 9-7.

Pentru Irina urmeaza acum un meci cu chinezoaica Shuai Zhang, favorita numarul 29 de la Roland Garros.

Partida din turul doi va avea loc cel mai probabil joi, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.

Irina si-a asigurat deja un cec in valoare de 79 de mii de euro pentru calificarea in turul doi.

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …