Irina Begu se califica in turul 3 de la Roland Garros

Irina Begu s-a calificat in turul 3 de la Roland Garros dupa ce a reusit sa o invinga pe Karolina Muchova (73 WTA) cu scorul 1-6, 6-3, 6-4.

Irina a inceput foarte slab acest meci si a pierdut primul set cu 6-1, in doar 34 de minute, dupa ce a fost condusa si cu 5-0.

Lucrurile au luat insa o turnura diferita din setul secund, deoarece Irina a devenit mai agresiva si mai precisa si a reusit sa intoarca soarta partidei.

Muchova a picat si a inceput sa devina tot mai nervoasa, in timp ce Irina a tratat cu calm finalul partidei, obtinand astfel calificarea in turul 3.

Pentru Irina urmeaza un duel cu tanara Amanda Anisimova, o viitoare stea a tenisului feminin aflata pe locul 51 in clasamentul WTA, ce le-a eliminat de la Roland Garros pe Dominika Cibulkova si Aryna Sabalenka.

Partida din turul trei va avea loc sambata, la o ora ce nu a fost stabilita momentan.

Pentru calificarea in turul 3, Irina si-a asigurat un cec in valoare de 143 de mii de euro.