Irina Begu s-a calificat in semifinale la Seul

begu-seul

Irina Begu a reusit o performanta remarcabila la turneul WTA de la Seul, Coreea de Sud, reusind sa se califice in semifinale.

In faza sferturilor, ea a trecut in doua seturi, scor 6-4, 7-5, de suedeza Johanna Larsson.

Principala favorita de la Seul a avut nevoie de o ora si 40 de minute pentru a obtine calificarea in penultimul act al intrecerii.

Primul set a fost unul destul de echilibrat, diferenta fiind facuta de un singur break reusit de romanca.

Al doilea act insa a avut o desfasurare surprinzatoare, cu Irina desprinzandu-se rapid si ajungand sa serveasca pentru castigarea partidei, insa adversara ei a avut o revenire de exceptie.

Larsson a egalat la cinci, dar pana la urma Begu a reusit sa se impuna.

In semifinale, Irina o va intalni pe belgianca Alison Van Uytvanck, aceasta reusind sa treaca in trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-2, de Elizaveta Kulichkova.