Irina Begu merge în turul 2 la Indian Wells. Gabi Ruse, eliminată în primul tur, după ce trecuse de calificări

Irina Begu s-a calificat în turul 2 de la Indian Wells după ce a învins-o pe Fiona Ferro, ocupanta locului 83 WTA. Sportiva noastră a câștigat în două seturi, 6-2, 7-6 (2), după o partidă ce a durat două ore și 15 minute.

În setul secund, Irina a revenit după ce a fost condusă cu 5-2 și s-a impus la tie-break.

Pentru sportiva noastră urmează un duel cu Jill Teichamnn, favorita numărul 31. Meciul va avea loc vineri, la o oră care nu a fost stabilită momentan.

Tenismena Gabriela Ruse (23 de ani, 92 WTA) a evoluat în noaptea de miercuri spre joi în primul tur al turneului WTA 1000 de la Indian Wells, al treilea meci în trei zile pentru jucătoarea noastră.

După două victorii categorice în calificări, Ruse a întâlnit-o pe franțuzoaica Alize Cornet (31 de ani, 64 WTA).

Mult mai experimentată, Cornet s-a impus cu scorul 6-3, 7-6, după un meci care a durat două ore și 10 minute.

Indian Wells, turneu WTA 1000, se desfășoară în deșertul Californiei, după un an de pauză și e considerat „al cincilea Slam”. Ultima câștigătoare, în 2019, a fost Bianca Andreescu.