Tuesday , April 23 2024

Irina Begu, eliminată în optimi la Roland Garros

Irina Begu, ultima româncă rămasă la Grand Slam-ul de la Paris, a fost eliminată în optimile de finală de americanca Jessica Pegula (11 WTA, 9 în clasamentul LIVE).

Pegula s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat aproximativ două ore.

După un duel echilibrat, sportiva noastră a luat primul set în 44 de minute. Pegula și-a ridicat nivelul din setul secund, a fost mai precisă și a închis la 6-2.

În decisiv, Irina a ratat două mingi de break în primul game. Pentru Irina aceasta este prima înfrângere în fața Pegulei în trei confruntări.

Begu a urcat 21 de locuri în clasamentul WTA Live pentru prestația de la Roland Garros, fiind pe locul 42. Mai poate fi însă depășită de alte jucătoare rămase în concurs.

Atleții suceveni au urcat pe podium la semimaratonul “Constantina Diță”

Ciprian Costîn (CSŞ Rădăuți) a cucerit aurul la categoria U20 Patru atleți suceveni au urcat …