Tuesday , April 23 2024

Irina Begu avanseaza in turul trei la Miami dupa o revenire superba

begu

Irina Begu a muncit din greu pentru calificarea in turul trei de la Miami, turneu dotat cu premii in valoare de 6,1 milioane de dolari.

Sportiva din Bucuresti a invins-o pe Tereza Smitkova (Cehia, 60 WTA), scor 5-7, 6-4, 6-4.

La revenirea in circuit dupa o pauza de cateva saptamani, dupa accidentarea suferita la Rio, Irina Begu a fost nevoita sa se forteze din greu in fata unei jucatoare foarte agile.

Irina a inceput excelent meciul, a condus in primul set cu 4-1 si 5-3, dar adversara sa a revenit si s-a impus cu 7-5.

Setul secund a fost mult mai echilibrat, insa Irina a reusit sa faca un break vital in game-ul al saptelea, ce i-a fost suficient sa duca meciul in decisiv.

Aici, Irina a facut un break rapid, iar apoi experienta i-a permis sa gestioneze cum trebuie finalul pentru o calificare in turul trei.

In aceasta faza a competitiei, Irina Begu o va intalni pe poloneza Agnieszka Radwanska, a saptea favorita a intrecerii.

Pentru calificarea in turul trei, Irina Begu si-a asigurat un cec in valoare de 31.670 de dolari si 65 de puncte WTA.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …