Irina Begu a fost eliminata in optimi la Roland Garros

begu

Irina Begu a fost eliminata in optimile de finala de la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Slem al anului 2016, dupa un meci in care a fost invinsa de sportiva din Statele Unite Shelby Rogers, locul 108 WTA, scor 3-6, 4-6.

Partida a durat o ora si 21 de minute.

Irina, locul 28 in lume si favorita 25 la Paris, a intrat cu o foarte mare neincredere in aceasta partida, neincredere coroborata si cu o mare oboseala resimtita dupa meciul din ultimul tur, de peste 3 ore si 40 de minute in fata lui Coco Vandeweghe.

Setul 1 a fost pierdut fara istoric, 3-6. In setul 2, Begu a intrat mai bine in joc, a condus cu 2-0, dar totul s-a oprit aici.

Rogers a facut 4 puncte la rand si a castigat apoi mansa cu 6-4.

In sferturi de finala, Rogers va da piept cu Garbine Muguruza din Spania, locul 4 WTA.

Pentru Irina Begu aceasta optime de finala este cel mai bun rezultat inregistrat vreodata de ea la Roland Garros.