Tuesday , April 23 2024

Încă o vedetă la BRD Năstase-Ţiriac Trophy: Gael Monfils şi-a anunţat prezenţa la turneu

monfils

Ediţia aniversară ce marcheză 20 de ani de când se organizează turneul de tenis de la Bucureşti va reuni nume mari din circuitul profesionist ATP.

După Gilles Simon (locul 13 ATP), Ivo Karlovic, Guillermo Garcia-Lopez, Marcos Baghdatis, Sam Querrey şi Lukas Rosol, Gael Monfils este ultimul care şi-a anunţat prezenţa la BRD Năstase-Țiriac Trophy, competiţie ce se va desfăşura în perioada 18-26 aprilie.

Francezul de 28 de ani se află în acest moment pe poziţia a 18-a în clasamentul ATP şi a fost pe locul 7, cel mai bun al carierei, în vara lui 2011. În acest an, Monfils are un bilanţ de 12 victorii şi 5 înfrângeri, necâştigând încă niciun titlu.

Gael a participat şi la ediţia din 2014 a competiţiei, dar a abandonat în semifinale, acolo unde a dat piept cu bulgarul care s-a impus la Bucureşti, Grigor Dimitrov. Monfils a renunţat la 5-1 în primul set pentru adversarul său, după numai 20 de minute.

Francezul a câştigat peste 8,5 milioane de euro din tenis, dintre care 238.000 în acest an.

digisport.ro

Atleții suceveni au urcat pe podium la semimaratonul “Constantina Diță”

Ciprian Costîn (CSŞ Rădăuți) a cucerit aurul la categoria U20 Patru atleți suceveni au urcat …