Horia Tecau il invinge pe Florin Mergea in finala romaneasca de dublu de la Madrid

tecau-rojer

Horia Tecau si Jean-Julian Rojer au cucerit trofeul ATP Masters Series 1000 de la Madrid, dupa o finala cu cuplul Florin Mergea/Rohan Bopanna, scor 6-4, 7-6.

Primul set a fost unul care s-a decis printr-un singur break, la 1-1 pe serviciul lui Mergea, cand romanul a fost ezitant si Tecau/Rojer au profitat.

Mansa secunda a fost una in care chiar s-a mers cap la cap, pana la tiebreak. Un tiebreak in care Tecau si Rojer au profitat de erorile nefortate ale cuplului romano-indian, pentru a castiga cu 7-5.

Inca o victorie asadar pentru Tecau/Rojer in fata lui Mergea/Bopanna (5-0 la general), primii doi castigand in premiera, impreuna, un titlu de Masters Series.

Este al doilea trofeu consecutiv pentru Tecau, dupa acela de la Bucuresti, castigat chiar cu Mergea.

Partida a durat o ora si 13 minute. Pentru ambele echipe, urmeaza Mastersul de la Roma.

Tecau a devenit al doilea roman care triumfa la Madrid in acest an, dupa Simona Halep in proba de simplu la fete.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …