Thursday , March 28 2024

Halep, victorie clară la Australian Open, merge în turul trei

Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, a evoluat, joi, în turul al doilea al Australian Open, cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 83 WTA.

Simona Halep n-a avut nicio problemă în meciul cu Haddad Maia, pe care l-a dominat categoric din start, reușind victoria cu 6-2, 6-0, într-o oră și șase minute de joc.

În turul trei, Simona Halep va evolua cu Danka Kovinic din Muntenegru, cea care a învins-o joi pe Emma Răducanu. Emma a avut o bășică în palmă și nu a putut lovi cum trebuie, așa că și-a ajustat inteligent jocul cu scurte și slice-uri, dar nu a putut forța victoria.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o dată, în 2016, la Bucureşti, în sferturi, când jucătoarea română s-a impus cu scorul de 6-4, 6-2.

Simona Halep a fost finalistă în 2018 la Melbourne Park, fiind întrecută în ultimul act de Carlone Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La ediţia din 2021, românca a fost eliminată în sferturi de Serena Williams, cu 6-3, 6-3.

LPS Suceava se menține pe podium în Liga Elitelor U14

LPS Suceava a rămas pe podium în Liga Elitelor U14, după ce a câștigat derbyul …