Tuesday , April 23 2024

Halep trece de Azarenka cu 6-3, 6-1 si se califica in optimi la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Wimbledon dupa o victorie categorica obtinuta in fata Victoriei Azarenka.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-1, la capatul a o ora si 7 minute de joc!

Partida dintre cele doua foste lidere ale clasamentului feminin se anunta una spectaculoasa si echilibrata, iar inceputul de meci chiar asa a parut.

Azarenka a facut prima breakul si s-a desprins la 3-1, insa Halep a revenit imediat cu rebreak, dupa care a castigat alte patru game-uri consecutiv si s-a impus in primul set mai usor decat se astepta.

Actul secund a fost inca si mai clar, Azarenka reusind sa opuna rezistenta doar la inceput. Si-a facut serviciul in game-ul doi, s-a luptat bine in cel de-al treilea, insa dupa ce l-a pierdut a cedat complet.

Halep nu s-a relaxat, ci a continuat sa preseze si sa profite de toate greselile adversarei, impunandu-se dupa ceva mai mult de o ora de joc.

Mai departe, in optimile de finala romanca va da peste invingatoarea duelului dintre Polona Hercog si surpriza Cori Gauff (15 ani).

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …