Halep s-a calificat în optimi la Roma. Victorie in doua seturi la Paolini

Simona Halep s-a calificat miercuri în optimile de finală ale turneului de la Roma.

După un prim tur liber, tenismena noastră a învins-o în turul doi pe italianca Jasmine Paolini, aflată pe locul 99 în ierarhia WTA și ajunsă pe tabloul principal de la Roma grație unui wildcard.

6-3, 6-4 a fost scorul primei confruntari directe între cele două tenismene.

În optimile de finală, Simona o va întâlni, joi, pe învingătoarea din meciul dintre Dayana Yastremska și Amanda Anisimova.

Italianca în vârstă de 24 de ani a început mai bine meciul de pe arena Pietrangeli si s-a desprins la 2-0, însă Simona a fost cea care și-a adjudecat setul după patru breakuri consecutive.

Meciul a fost unul disputat, cu multe break-uri si rebreak-uri, dar Simona a stiut sa puncteze in momentele importante.

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …