ROMANIA LA BARAJ. Dubla Marica. Romania-Estonia 2-0. Turcia-Olanda 0-2

marica

Meciul Romania-Estonia, ultimul din preliminariile CM 2014, din Grupa D, s-a incheiat cu o victorie care aduce Romaniei un loc la baraj, din pozitia a doua in grupa, dupa Olanda. Mentionam ca meciul Turcia-Olanda, de care depindea pozitia nostra (Turcia fiind aspiranta si ea la locul secund in grupa) s-a incheiat cu 0-2 pentru olandezi.

Marica a inscris golul 2 in meciul cu Estonia, cu 10 minute inainte de finalul partidei. Tot Ciprian Marica a deschis scorul pentru Romania, in minutul 30, din penalty. Bucur şi Gardoş sunt titularii surpriză ai lui Piţurcă, iar Torje e rezerva. Este ultimul meci din Grupa D a preliminariilor CM 2014. România-Estonia se dispută pe Arena Naţională.

“Tricolorii” erau obligaţi să câştige, dar locul la baraj depindea şi de rezultatul meciului TURCIA-OLANDA.

ECHIPELE DE START

ROMANIA: Tătăruşanu – Măţel, Goian, Gardoş, Raţ – Bourceanu, Lazăr – Bucur, Stancu, Tănase – Marica.

Rezerve: Lobonţ, Luchin, Grigore, Grozav, Torje, Keşeru, Latovlevici, Hoban, Găman, Maxim, Bălgrădean.

Antrenor: Victor Piţurcă.

ESTONIA: Pareiko – Jaager, Reintam, Klavan, Teniste – Lindpere, Dmitrijev – Puri, Vassiljev, Kink – Zenjov.

Rezerve: Aksalu, Kruglov, Barengrub, Kams, Vunk, Mosnikov, Luts, Anier, Ojamaa.

Antrenor: Raarimo Ruutli.