Franța învinge Argentina, scor 4-3, și se califică în sferturile competiției

Franța s-a impus cu 4-3 în fața Argentinei și s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial din Rusia.World Cup - Round of 16 - France vs Argentina

Prima partidă din optimile competiției s-a încheiat cu goluri multe. Franța a câștigat la un gol diferență, dar o putea face la un scor mai mare, după ce a ratat ocazii mari de gol. Europenii au marcat prin Griezmann, min. 13, Pavard, min. 57 și Mbappe, min. 64 și 68. De partea cealaltă, Argentina a înscris prin Di Maria, min. 41, Mercado, min. 48 și Aguero, min. 90+3.

Messi a jucat pe tot parcursul meciului, dar jocul său a fost unul slab. El s-a remarcat doar prin două pase de gol, la reușitele lui Mercado și Aguero.

În sferturile Campionatului Mondial, Franța va juca împotriva învingătoarei din meciul Uruguay – Portugalia.