Franţa a învins Nigeria, scor 2-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

franta-nigeria

Reprezentativa Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, luni, la Brasilia, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Nigeriei, în optimile competiţiei.

Golurile au fost marcate de Paul Pogba, în minutul 79 şi Yobo – autogol, în minutul 90+2.

Franţa: Lloris – Debuchy, Koscielny, Varane, Evra – Cabaye, Pogba, Matuidi – Valbuena (Sissoko ’90+3), Giroud (Griezmann ’62), Benzema. Selecţioner: Didier Deschamps.

Nigeria: Enyeama – Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa – Odemwingie, Onazi (Gabriel ’59), Musa, Mikel, Moses (Nwofor ’89) – Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi
Cartonaş galben: Matuidi ’55

Arbitri: Mark Geiger (SUA) – Mark Sean Hurd (SUA), Joe Fletcher (Canada) – Alireza Faghani (Iran)
În sferturile de finală, Franţa va întâlni învingătoarea partidei dintre Germania şi Algeria, care se dispută de la ora 23.00.