Formula 1: Lewis Hamilton câștigă prima sa cursă din sezon. Pilotii Ferrari Vettel si Leclerc s-au ciocnit si au abandonat

Pilotul englez Lewis Hamilton, campion mondial en-titre în Formula 1, a câștigat Marele Premiu disputat în Austria, a doua etapă a sezonului 2020 de F1, luandu-și revanșa după locul 4 obținut săptămâna trecută, tot la Spielberg.

Hamilton le-a luat fața lui Bottas și Verstappen, primul fiind colegul său de la Mercedes, cel care a câștigat etapa de săptămâna trecută.

Pentru Lewis Hamilton este a 85-a victorie din carieră, o victorie relativ facilă, fiind o cursă clar dominată de pilotul de culoare englez.

Cursa a fost însă de coșmar pentru piloții Ferrari, Vettel și Leclerc, care s-au ciocnit reciproc după câteva viraje și au fost nevoiți să abandoneze, după ce monoposturile lor au fost serios avariate.