Foresta și Bucovina Rădăuți se vor duela în Cupa României
Cele două formații sucevene se vor înfrunta miercurea viitoare, de la ora 17.30, pe stadionul Areni, în cadrul Turul III. Câștigătoarea se va califica în faza a IV-a, ultima înainte de intrarea în competiție a echipelor de Liga I
Primul derby sucevean din noul sezon competițional va avea loc în Cupa României, după ce Federația Română de Fotbal a decis ca Foresta și Bucovina Rădăuți să întâlnească în Turul III al competiției, într-un meci programat miercurea viitoare, de la ora 17.30, pe Areni.
Turul III al Cupei României programează în total 27 de meciuri, care se vor disputa într-o singură manșă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor urma încă două reprize de prelungiri, iar, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.
Programul complet al Turului III:
Minaur Baia Mare – ACS Comuna Recea
Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți
Unirea Mircești – Aerostar Bacău
Ceahlăul Piatra Neamț – FK Miercurea Ciuc
CSM Focșani – Oțelul Galați
KSE Târgu Secuiesc – Olimpic Cetate Râșnov
Metalul Buzău – Gloria Buzău
CS Făurei – Dacia Unirea Brăila
Victoria Cumpăna – Farul Constanța
Flacăra Moreni – Progresul Spartac
Steaua Bucureștin – CS Balotești
SC Popești-Leordeni – CS Afumați
CS Tunari – Unirea Slobozia
Rapid – Daco-Getica București
CSM Alexandria – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Vedița Colonești – ACS Filiași
U Craiova – Viitorul Târgu Jiu
Flacăra Horezu – Pandurii Târgu Jiu
Inter Petrila – CSM Reșița
Voința Lupac – Ripensia Timișoara
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACS Poli Timișoara
Şoimii Lipova – UTA Arad
Crișul Chișineu-Criș – Gloria Lunca-Teuz Cermei
Măgura Cisnădie – Industria Galda
CSC Sânmartin – Luceafărul Oradea
Unirea Dej – Sănătatea Cluj
Unirea Ungheni – Avântul Reghin
Turul IV al Cupei României, acolo unde județul Suceava va avea cu siguranță o reprezentantă, este programat pe 10-12 septembrie, și va aduna la start 36 de echipe, 27 calificate din Turul II, plus divizionarele secunde Dunărea Călărași, Concordia Chiajna, Universitatea Cluj, Petrolul Ploiești, Sportul Snagov, FC Argeș Pitești, CS Mioveni, Metaloglobus București și ASU Politehnica Timișoara. (Dănuț CHIDOVEȚ. Foto: Cristian PLOSCEAC)