Thursday , September 29 2022

Foresta și Bucovina Rădăuți se vor duela în Cupa României

Cele două formații sucevene se vor înfrunta miercurea viitoare, de la ora 17.30, pe stadionul Areni, în cadrul Turul III. Câștigătoarea se va califica în faza a IV-a, ultima înainte de intrarea în competiție a echipelor de Liga I

Primul derby sucevean din noul sezon competițional va avea loc în Cupa României, după ce Federația Română de Fotbal a decis ca Foresta și Bucovina Rădăuți să întâlnească în Turul III al competiției, într-un meci programat miercurea viitoare, de la ora 17.30, pe Areni.

Turul III al Cupei României programează în total 27 de meciuri, care se vor disputa într-o singură manșă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor urma încă două reprize de prelungiri, iar, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Programul complet al Turului III:

Minaur Baia Mare – ACS Comuna Recea

Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți

Unirea Mircești – Aerostar Bacău

Ceahlăul Piatra Neamț – FK Miercurea Ciuc

CSM Focșani – Oțelul Galați

KSE Târgu Secuiesc – Olimpic Cetate Râșnov

Metalul Buzău – Gloria Buzău

CS Făurei – Dacia Unirea Brăila

Victoria Cumpăna – Farul Constanța

Flacăra Moreni – Progresul Spartac

Steaua Bucureștin – CS Balotești

SC Popești-Leordeni – CS Afumați

CS Tunari – Unirea Slobozia

Rapid – Daco-Getica București

CSM Alexandria – Turris-Oltul Turnu Măgurele

Vedița Colonești – ACS Filiași

U Craiova – Viitorul Târgu Jiu

Flacăra Horezu – Pandurii Târgu Jiu

Inter Petrila – CSM Reșița

Voința Lupac – Ripensia Timișoara

CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACS Poli Timișoara

Şoimii Lipova – UTA Arad

Crișul Chișineu-Criș – Gloria Lunca-Teuz Cermei

Măgura Cisnădie – Industria Galda

CSC Sânmartin – Luceafărul Oradea

Unirea Dej – Sănătatea Cluj

Unirea Ungheni – Avântul Reghin

Turul IV al Cupei României, acolo unde județul Suceava va avea cu siguranță o reprezentantă, este programat pe 10-12 septembrie, și va aduna la start 36 de echipe, 27 calificate din Turul II, plus divizionarele secunde Dunărea Călărași, Concordia Chiajna, Universitatea Cluj, Petrolul Ploiești, Sportul Snagov, FC Argeș Pitești, CS Mioveni, Metaloglobus București și ASU Politehnica Timișoara. (Dănuț CHIDOVEȚ. Foto: Cristian PLOSCEAC)

 

Vezi si

20 de tineri de la Liceul cu Program Sportiv Suceava se alătură proiectului ”Rugby pentru toți”

Aceștia se vor bucura de toate beneficiile celorlalți tineri din program, și anume ateliere de …