Wednesday , February 8 2023

Foresta și Bucovina Rădăuți se întâlnesc în prima etapă din play-off

Cele două formații deschid faza a doua a campionatului Ligii a III-a, sâmbătă, de la ora 17.00, pe stadionul Areni. Şomuz Fălticeni va debuta în play-off cu un meci pe teren propriu în fața Ştiinței Miroslava,

Federația Română de Fotbal a anunțat programul meciurilor din play-off-ul și play-out-ul Ligii a III-a.

Foresta și Bucovina Rădăuți se vor întâlni chiar în prima etapă din play-off-ul, într-un meci programat sâmbătă, de la ora 17.00, pe Areni.

De la aceiași oră, Şomuz Fălticeni debutează în play-out cu un meci pe teren propriu în compania celor de la Ştiința Miroslava.

Echipele vor intra în play-off / play-out cu toate punctele acumulate în sezonul regular.

Programul echipelor sucevene în play-off / play-out:

Play-off:

Etapa I (2 aprilie):

Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți

Etapa a II-a (9 aprilie):

Hușana Huși – Bucovina Rădăuți
Dante Botoșani – Foresta Suceava

Etapa a III-a (16 aprilie):

Foresta Suceava – Hușana Huși
Bucovina Rădăuți – Dante Botoșani

Etapa a IV-a (22 aprilie):

Bucovina Rădăuți – Foresta Suceava

Etapa a V-a (30 aprilie):

Bucovina Rădăuți – Hușana Huși
Foresta Suceava – Dante Botoșani

Etapa a VI-a (4 mai):

Hușana Huși – Foresta Suceava
Dante Botoșani – Bucovina Rădăuți

Etapa a VII-a (7 mai):

Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți

Etapa a VIII-a (14 mai):

Hușana Huși – Bucovina Rădăuți
Dante Botoșani – Foresta Suceava

Etapa a IX-a (21 mai):

Foresta Suceava – Hușana Huși
Bucovina Rădăuți – Dante Botoșani

La finalul play-off-ului Seriei I, primele două clasate se vor califica la barajul de promovare, acolo unde vor întâlni primele două clasate în play-off-ul Seriei a II-a.

Play-out:

Etapa I (2 aprilie):

Şomuz Fălticeni – Ştiința Miroslava

Etapa a II-a (9 aprilie):

CSM Bacău – Şomuz Fălticeni
Etapa a III-a (16 aprilie):

Şomuz Fălticeni – Ceahlăul Piatra Neamț

Etapa a IV-a (22 aprilie):

Sporting Vaslui – Şomuz Fălticeni

Etapa a V-a (30 aprilie):

Şomuz Fălticeni – CSM Pașcani
Etapa a VI-a (4 mai):

Ştiința Miroslava – Şomuz Fălticeni

Etapa a VII-a (7 mai):

Şomuz Fălticeni – CSM Bacău
Etapa a VIII-a (14 mai):

Ceahlăul Piatra Neamț – Şomuz Fălticeni
Etapa a IX-a (21 mai):

Şomuz Fălticeni – Sporting Vaslui

Etapa a X-a (28 mai):

CSM Pașcani – Şomuz Fălticeni
La finalul play-out-ului, ultimele două clasate vor retrograda direct în Liga a IV-a, acolo unde poate ajunge și echipa situateă pe locul 4, dacă are cea mai slabă linie de clasament din toate cele zece serii.  (Dănuț CHIDOVEȚ)

Vezi si

Juniorul Suceava s-a clasat pe locul 4 la Brașov Indoor Cup

Grupa de 2011, pregătită de Ovidiu Vranău, a ratat de puțin podiumul, după ce a …

One comment

  1. Echipa de fotbal a Sucevei Foresta evoluează chinuit în ultima liga asa cum merg toate în județul Suceava păstorit de “celebrul” flutur și ajuns pe ultimele locuri din tara în toate domemiile !!!