Foresta s-a impus pe final de meci în amicalul cu Şomuz Fălticeni

Aflați la primul test de la startul pregătirilor de vară, “galben-verzii” au câștigat la Fălticeni, cu scorul de 4-2, prin golurile marcate de Samson, Netbai, Trofan și Chicka. Gazdele au condus în două rânduri în debutul reprizei secunde prin reușitele lui R. Ciobanu (penalty) și Al. Nistor

Foresta a debutat cu o victorie în amicale, după ce s-a impus miercuri după-amiază, pe stadionul “Constantin Jamaischi”, în fața gazdelor de la Şomuz Fălticeni, cu scorul de 4-2, la finalul unui meci în care toate cele șase goluri s-au marcat în repriza secundă.

Trupa lui Iulian Ionesi a condus în două rânduri după pauză prin golurile înscrise de R. Ciobanu (penalty) și Al. Nistor.

De partea cealaltă, “galben-verzii” au egalat de fiecare dată prin nigerianul Samson și Netbai, iar pe final, pe fondul numeroaselor schimbări din tabăra fălticeneană, și-au asigurat victoria prin reușitele semnate de basarabeanul Trofan și camerunezul Chicka Odoh.

Şomuz Fălticeni: Pascal – Alecsandru, Antonesei, Chirilescu, E. Ciobanu, Dănilă, Vitu, Străjeriu, Sahru, Pitic, Ionesi. Antrenor: Iulian Ionesi. Pe parcurs au mai intrat: Malac, Al. Nistor, Pânzariu, R. Ciobanu, Ailenei, Pașcu, Robciuc, Cîrstean, Dîrțu și Irimescu.

Foresta Suceava: C. Mihăescu – Cimbru, I. Mihăescu, Karime, Crap, Chelari, Netbai, Samson, Vultur, Oluwausen, Trofan. Antrenor: Ionuț Moșteanu. Au mai intrat: Bâlbă – Sîncelean, Mureșan, M. Ilie, Nwankwo, Chicka, J. Ongenda și A. Ongenda.

În continuarea programului de pregătire, Şomuz va mai întâlni formațiile Gloria Buzău (24 iulie), Juniorul Suceava (7 august), Dante Dorohoi (18 august) și Foresta (21 august).

Foresta mai are programate meciuri amicale cu Ceahlăul Piatra Neamț (24 iulie), Oțelul Galați (30 iulie), Ştiința Miroslava (7 august), Aerostar Bacău (11 august), Dante Dorohoi (14 august) și Foresta (21 august).

Viitorul sezon al Ligii a III-a va debuta pe data de 28 august. (Dănuț CHIDOVEȚ. Foto: Codrin ANTON)

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturi la Europenele de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box …