Florin Mergea s-a calificat in semifinalele Turneului Campionilor

mergea-bopanna

Florin Mergea s-a calificat in semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, dupa o noua victorie obtinuta alaturi de Rohan Bopanna.

Mergea si Bopanna i-au invins, miercuri, pe Jamie Murray si John Peers, scor 6-3, 7-6 (5), in al doilea meci din faza grupelor. Aceasta a fost a doua victorie pentru Mergea si Bopanna.

Primul set a fost dominat clar de Mergea si de partenerul sau indian, cei doi impunandu-se cu 6-3 in doar 30 de minute.

Lucrurile s-au echilibrat insa in setul secund, chiar daca si acesta a fost usor dominat de reprezentantul nostru si Bopanna.

Soarta setului a fost decisa insa la tie-break, unde Mergea si Bopanna s-au impus in cele din urma.

In ultima partida din grupa, programata joi, Mergea si Bopanna vor intalni perechea formata din Simone Bolelli si Fabio Fognini.

Miercuri va veni insa randul lui Horia Tecau sa joace la Turneul Campionilor, alaturi de Jean-Julien Rojer.