Tuesday , April 23 2024

Finlandezul Valtteri Bottas a câştigat Marele Premiu al Rusiei, prima sa victorie în Formula 1

valtteri bottas

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Rusiei, duminică la Soci, obținând prima sa victorie în Formula 1, la a patra cursă pentru actuala sa echipă și la a 81-a după ce a debutat în 2013, transmite AFP, preluată de Agerpres.

Bottas a fost cronometrat în 1h28min08sec743/1000. Plecat de pe linia a 2-a, Bottas a avut un start de excepție și a devansat cele două Ferrari, al germanului Sebastian Vettel și al finlandezului Kimi Raikkonen, care au completat, în această ordine, podiumul, la 617/1000, respectiv 11 sec de învingător. Al patrulea s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), iar al cincilea a fost olandezul Max Verstappen (Red Bull).

“A fost nevoie de ceva timp” pentru a obține prima victorie, a glumit Bottas după încheierea cursei.

Spaniolul Fernando Alonso (McLaren), fost campion mondial, nu a putut concura duminică din cauza unei probleme mecanice.

Vettel și-a mărit avansul în fruntea clasamentului piloților.

9. Carlos Sainz Jr (Spania/Toro Rosso) 11
10. Esteban Ocon (Franța/Force India) 9 p etc.

În clasamentul constructorilor conduce Mercedes, cu 136 de puncte, un singur punct mai mult decât Ferrari. Pe locurile următoare sunt Red Bull, 57 p, Force India — Mercedes, 31 p, Williams-Mercedes, 18 p, Toro Rosso — Renault, 13 p etc.

Următorul Mare Premiu din calendarul Formulei 1 va fi cel al Spaniei, pe 14 mai.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …