Wednesday , May 8 2024

FCSB și CFR Cluj s-au calificat în grupele Conference League

FCSB și CFR Cluj s-au calificat în grupele Conference League, după manșa retur a play-off-ului, desfășurată joi seară.

FCSB s-a calificat dramatic în grupele Conference League după ce a trecut de Viking în retur cu 3-1. Golul victoriei a fost marcat în ultimul minut de Risto Radunovic din penalti.

Edjouma a deschis scorul în minutul 2 pentru FCSB, lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman. În minutul 25 portarul Târnovanu l-a agăţat în careu pe Karlsbakk şi Tripic a transformat penalti-ul acordat de arbitru. Cordea a marcat cu un şut de la distanţă în minutul 53, iar în minutul 90+4 Radunovic a transformat un penalti calificând echipa FCSB în grupele Conference League.

Viking – FCSB 1-3 (Tripic ’26 – penalti / Edjouma ‘3, Cordea ’53, Radunovic ’90+4)
în tur 2-1.

CFR Cluj a învins-o pe Maribor cu un gol fantastic marcat de Cvek în minutul 90. Mijlocașul croat a marcat cu o “foarfecă” de excepție, iar campioana României merge și ea în grupele Conference League.

Prima ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor, dar portarul italian Scuffet a respins şutul lui Brnic (10).

CFR a controlat jocul şi a fost aproape de gol în min. 13, când portarul Menno Bergsen a respins mingea trimisă cu capul de Yeboah de la 7 metri.

Jefte a ratat cea mai mare ocazie a campioanei României în prima repriză, şutând în portar de la doar 7 metri (min. 31).

Yuri a creat şi el pericol la poarta slovenilor (32), dar a trimis cu capul peste poartă în urma unui corner.

Spaniolul Jefte a fost din nou aproape de gol pe finalul primei reprize (39), însă a ratat şutul din careu.

Repriza secundă a fost una ternă, fără ocazii de ambele părţi, cele două echipe evitând orice risc. CFR a părut mai inspirată pe final, iar Yeboah (87) a trimis cu capul din unghi, iar mingea a lovit transversala.

CFR Cluj – Maribor 1-0 (Cvek ’90)