FCSB încheie egal, 2-2, meciul de la Bruxelles cu Anderlecht și este eliminată din Conference League

FCSB a obținut doar un rezultat de egalitate cu Anderlecht la Bruxelles și este eliminată matematic din Conference League. 2-2 este scorul cu care s-a încheiat meciul de joi seara dintre Anderlecht și FCSB.

Verschaeren (min.38) și Vertonghen (min.75) au marcat pentru Anderlecht, în timp ce “roș-albaștrii” au punctat prin Compagno (min.60) și Dawa (min.83).

Nicolae Dică a optat pentru un sistem 4-3-3-, cu Dumiter folosit vârf, iar vicecampioana României a început în atac jocul din Belgia.

Gazdele au intrat în avantaj la pauză, după reușita lui Verschaeren, din minutul 38, cu o execuție din 10 metri.

La pauză, Dică i-a aruncat în luptă pe Radaslavescu și Comapgno, iar atacantul italian și-a făcut imediat simțită prezența, marcând cu capul din centrarea lui Radunovic, în minutul 60.

Belgienii au revenit însă la conducere în minutul 75, când Vertonghen l-a învins cu o lovitură de cap pe bravul Târnovanu. Scorul final avea să fie stabilit de Dawa, în minutul 83, în urma unui corner.

Acest scor o scoate complet din ecuația calificării pe FCSB, în timp ce Anderlecht și-a diminuat șansele de a prinde locul doi.