FCSB, cu lotul decimat de COVID, se califica in turul III preliminar Europa League. Meci cu 21 de goluri

FCSB a obținut, joi seara, calificarea în turul trei preliminar din Europa League, după un meci care va intra în istorie. Gruparea „roș-albastră” s-a impus cu 5-4 la penaltiuri în meciul cu Backa Topola, după ce scorul la capătul prelungirilor a fost 6-6!

Decimata de coronavirus înaintea confruntării din Serbia, FCSB a aliniat un prim „11” improvizat, cu mulți jucători tineri, aflați pentru prima oară la un meci din cupele europene.

Cu doar trei rezerve disponibile și un portar adus de la echipa secundă, FCSB a început dezastruos meciul și a încasat două goluri în primul sfert de oră.

Părea că gazdele vor obține o calificare facilă, dar ce a urmat e demn de scenariul unui film.

FCSB a redus din handicap prin Coman, iar gazdele au rămas în inferioritate numerică înainte de intrarea la cabine.

În partea secundă am avut 5 goluri, dintre care două după minutul 90, iar scorul în timpul regulamentar a fost 4-4.

S-a trecut astfel la prelungiri, unde am avut încă patru goluri și o nouă eliminare în tabara gazdelor.

6-6 a fost scorul după 120 de minute de joc haotic de ambele părți.

La penaltiuri, FCSB a transformat tot, iar tânărul Duncan, vinovat la vreo trei goluri, a parat un penalti și și-a dus echipa în runda următoare.

Backa Topola – FCSB 6-6 (Milicevic ’11, Duronjic ’14, Lukic ’51, Tomanovic ’90+4 și 118, Tumbasevic ‘105+1 / Coman ’25, Man ’50, ’63 – penalti și ‘105, Balaz ’90+3 – autogol, Adi Petre ‘108)

La penaltiuri, pentru FCSB au marcat Moruțan, Perianu, Panțîru, Adi Petre și Dennis Man.

Săptămâna viitoare, FCSB o va întâlni, în turul trei preliminar din Europa League, pe Slovan Liberec (Cehia), pe teren propriu.

spotmedia.ro

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …