FC Vaslui a luat un punct in deplasare, scor 2-2 cu Lazio Roma

Echipa FC Vaslui a debutat cu o remiză în Grupa D a Ligii Europa, terminând la egalitate, scor 2-2 (0-1), meciul disputat, joi, în deplasare, în compania formaţiei Lazio Roma, în care italienii au jucat în inferioritate numerică din minutul 62.

Golurile au fost marcate de Cisse ’35 (penalti) şi Sculli ’71, pentru Lazio, respectiv Wesley ’59, ’63 (penalti), pentru FC Vaslui.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 35, prin francezul Cisse, care a transformat un penalti dictat după un fault comis de Balaur asupra căpitanului echipei Lazio, Rocchi.

Wesley a egalat în minutul 59, trimiţând mingea cu capul în poartă, după o centrare a lui Adailton şi tot el a dus pe FC Vaslui în avantaj patru minute mai târziu, printr-un gol marcat din lovitură de la 11 metri. Temwanjera a scăpat spre poartă, iar Zauri l-a faultat în careu, arbitrul a dictat penaliti şi l-a eliminat pe fundaşul lateral italian.

Sculli a restabilit egalitatea, printr-un gol marcat cu capul în minutul 71.

Cartonaşe galbene: Gonzalez ‘6, Ledesma ’61, Matuzalem ’65, Kozak ’79 / Temwanjera ‘4, Balaur ’34, Yero Bello ’83

Cartonaş roşu: Zauri ’62

Au evoluat următoarele echipe:

Lazio: Marchetti – Zauri, Diakite, Dias, Lulici – Gonzalez (Konko ’81), Ledesma, Matuzalem, Sculli (Hernanes ’80) – Cisse, Rocchi (Kozak ’67). Antrenor: Edoardo Reja.

FC Vaslui: Cerniauskas – Milanov, Balaur, Farkas, Milisavljevici – Zmeu (R. Costin ’86), Pavlovici – Adailton (Buhăescu ’90+2), Wesley, Sânmărtean – Temwanjera (Yerro Bello ’77). Antrenor: Viorel Hizo.

Partida a fost arbitrată de olandezul Eric Braamhaar.

În cealaltă partidă din această grupă, Sporting Lisabona a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0, pe FC Zurich.