FC Barcelona, cea mai bună echipă din lume în ultimii zece ani, Şahtior, cea mai mare evoluţie

Formaţia spaniolă FC Barcelona a fost desemnată cea mai bună echipă din lume a ultimilor zece ani într-un clasament realizat de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului (IFFHS) şi dat publicităţii vineri.

Cu 2.550 de puncte, FC Barcelona a devansat trei echipe din Anglia: Manchester United (locul doi – 2.523 de puncte), Liverpool (locul trei – 2.414 puncte) şi Arsenal (locul patru – 2.410 puncte).

Deţinătoarea Ligii Campionilor, Internazionale Milano, ocupă locul cinci, cu 2.358 de puncte, urmată de germanii de la Bayern München, cu 2.315 puncte.

AC Milan se află pe poziţia şaptea, cu 2.296 puncte, în timp ce Real Madrid este a opta, cu 2.257 puncte.

Chelsea Londra s-a clasat pe nouă, cu 2.235 puncte, în timp ce Boca Juniors încheie Top Ten, cu 2.095 puncte.

Echipa cu cea mai mare evoluţie în acest top este Şahtior Doneţk, formaţia antrenată de românul Mircea Lucescu, care a reuşit să ajungă în prima decadă a secolului pe locul 24, deşi anterior nici măcar nu se aflase în clasament.