FC Barcelona a caştigat El Clasico cu Real Madrid, scor 5-0

Formaţia FC Barcelona a învins, luni seară, cu scorul de 5-0 (2-0), echipa Real Madrid, în El Clasico, programat în etapa a XIII-a a campionatului Spaniei.

Golurile au fost marcate de Xavi ‘9, Pedro ’17, Villa ’55, ’58, Jeffren ’90+2.

FC Barcelona a deschis scorul în minutul 9, prin Xavi Hernandez, care a primit printre fundaşii adverşi de la Andres Iniesta şi l-a învins pe Iker Casillas.

În minutul 17, după o fază prelungită de atac, mingea a ajuns la David Villa, care a centrat în forţă de pe dreapta, Iker Casillas a ratat respingerea, mingea a ajuns la Pedro, care a marcat pentru 2-0.

FC Barcelona şi-a majorat diferenţa în minutul 55, când David Villa s-a desprins din marcajul lui Pepe şi a marcat pe lângă Casillas.

Acelaşi David Villa, servit magistral de Lionel Messi a marcat pentru 4-0, în minutul 58, printre picioarele “nefericitului” Casillas.

Jeffren a marcat pentru 5-0, în minutul 90+2, după o pasă de la Bojan.

FC Barcelona: 1.Valdes – 2. Alves, 3. Pique, 5. Puyol, 22. Abidal – 6. Xavi (15. Keita ’86), 16. Busquets, 8. Iniesta – 17. Pedro (11. Jeffren ’87), 10. Messi, 7. Villa (9. Bojan ’75). Antrenor: Josep Guardiola

Real Madrid: 1. Iker Casillas – 4. Sergio Ramos, 3. Pepe, 2. Carvalho, 12. Marcelo (17. Arbeloa ’59)- 24. Khedira, 14. Xabi Alonso – 22. Di Maria, 23. Ozil (10. L.Diarra ’46), 7. Cristiano Ronaldo – 9. Benzema. Antrenor: Jose Mourinho

Cartonaşe galbene: Valdes ’32, Villa ’34, Messi ’45 / C.Ronaldo ’32, Pepe ’36, X. Alonso ’51, Casillas ’56, Carvalho ’72, Ramos ’73, ’90+2, Khedira ’75

Meciul a fost arbitrat de Eduardo Iturralde Gonzalez.

La finalul meciului a avut loc o altercaţie între jucători, după ce Sergio Ramos l-a faultat pe Lionel Messi, însă i-a pus mâna în gât lui Puyol şi a fost eliminat, iar apoi a făcut acelaşi gest şi cu Xavi.