Tuesday , July 23 2024

Fălticeneanca Daria Silișteanu a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de natație de la Vilnius

La doar 15 ani, Daria a devenit campioană europeană de junioare în proba de 100 de metri spate. Vineri, o altă fălticeneancă, Aissia Prisecariu a cucerit argintul european la 200 de metri spate

Înotătoarele din Fălticeni au strălucit la Campionatele Europene pentru juniori de la Vilnius (Lituania).

Daria Silişteanu (15 ani) a devenit, duminică seară, campioană europeană în proba de 100 de metri spate, cu un timp remarcabil 1:00.72 – nou record național U15 și al doilea timp din istoria înotului românesc în proba de 100 metri spate. Doar dubla campioană olimpică de la Sydney 2000, Diana Mocanu, a înotat mai bine, 1:00,31, dar la 16 ani.

Sportiva pregătită de Andrei Pinticanu și Luis Lăcătuș la Dinamo le-a devansat în finala de la Vilnius pe Lora Komoroczy (Ungaria – 1:01.39) și Estella Llum Tonrath (Spania – 1:01.49).

Vineri seară, o altă fălticeneancă, Aissia Prisecariu (16 ani), a obținut medalia de argint în proba de 200 de metri spate, după ce a încheiat finala cu timpul de 2:11.14.

Titlul european feminin la 200 de metri spate a fost cucerit de Estella Llum Tonrath Nollgen (Spania – 2:10,78), podiumul fiind completat de Dora Molnar (Ungaria – 2:11,56).

De remarcat și rezultatul unei alte înotătoare din Fălticeni prezentă la Vilnius, Alecsia Maria Tenciu, care a stabilit un nou record național în proba de 200 de metri bras la categoria 15 ani: 2:31,34. (D.C.)

Juniorul Suceava și FC Botoșani, câștigătoarele din cel de-al doilea weekend al Juniors Cup

Juniors Cup Suceava – turneul în care fiecare copil este premiat pentru bucuria de a …