Thursday , April 18 2024

Europa League: Manchester United invinge Anderlercht si merge in semifinale. Stanciu si Chipciu au jucat pe Old Trafford

manchester

Manchester United s-a calificat in semifinalele Europa League dupa ce a castigat cu 2-1 (dupa prelungiri) partida cu Anderlecht Bruxelles. In prima mansa scorul a fost 1-1.

Alexandru Chipciu a fost titular in aceasta partida si a evoluat pana in minutul 63, moment in care pe teren a intrat Nicusor Stanciu. Cei doi romani nu au impresionat insa.

La fel ca si in meciul tur, United a inceput mai bine si a deschis scorul in minutul 10, prin armeanul Mkhitaryan.

Anderlecht a prins insa tot mai mult curaj dupa primirea golului, iar ocaziile la poarta lui United au inceput sa apara.

Egalarea a venit asadar in minutul 32, cand Hanni a fructificat o minge respinsa dupa o bara transversala a lui Tielemans.

Ambele echipe si-au impartit apoi momentele de dominare, dar United a avut ocaziile mai mari.

Rashford, Ibrahimovici si Pogba au ratat cateva situatii incredibile, astfel ca meciul a ajuns in prelungiri.

Diferenta s-a facut in cele din urma in minutul 107, cand Rashford a punctat si a dus-o pe United in semifinale.