Monday , July 22 2024

EURO 2024: Anglia conduce Grupa C, după ce a învins Serbia cu 1-0

Echipa naţională a Angliei a învins duminică seara, scor 1-0, echipa naţională a Serbiei, într-un meci din grupa C a turneului final Euro 2024. Golul a fost înscris de Jude Belligham (foto).

Titular în echipa Angliei, Bellingham a bifat un record, devenind primul jucător european care a evoluat la trei turnee finale înainte să împlinească 21 de ani. Mijlocaşul englez are 20 de ani şi 353 de zile, iar până acum a disputat meciuri la Euro 2020, Cupa Mondială 2022 şi Euro 2024.

Anglia s-a impus cu 1-0 conducând în grupa C, cu trei puncte.

SERBIA: Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, S. Pavlovic – A. Zivkovic (Birmancevic 74), S. Milinkovic-Savic, Lukic (Jovic 61), Gudelj (I. Ilic 46), Kostic (F. Mladenovic 43) – A. Mitrovic (Tadic 61), Vlahovic. SELECŢIONER: Dragan Stojkovic.

ANGLIA: Pickford – K. Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold (C. Gallagher 69), Rice – B. Saka (Bowen 76), Bellingham (Mainoo 86), Foden – Kane. SELECŢIONER: Gareth Southgate.

Cartonaşe galbene: Gudelj 39, Tadic 75, Dragan Stojkovic 83

Arbitri: Daniele Orsato – Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (toţi din Italia) – Ivan Kruzliak (Slovacia)

Tot duminică, echipa naţională a Sloveniei a încheiat la egalitate, la Stuttgart, scor 1-1, cu echipa naţională a Danemarcei, în primul meci din grupa C a turneului final EURO 2024.

Danezii au dictat legea în primul sfert de oră şi au şi deschis scorul, în minutul 17, prin Christian Eriksen, care a primit în careu de la Jonas Wind.

Slovenii au cerut penalti în minutul 51, pentru un presupus henţ, şi un minut mai târziu pentru fault în careu, dar arbitrul nu a acordat nimic în ambele cazuri.

Ei au reușit egalarea în minutul 77, la şutul lui Janza, din afara careului, uşor deviat de Morten Hjulmand.

Următoarele partide din Grupa C vor avea loc pe 20 iunie: Slovenia – Serbia şi Danemarca – Anglia (Frankfurt, 19:00).

Echipa olimpică a României s-a îmbarcat spre Paris: 107 sportivi vor concura în 18 sporturi olimpice

Echipa Olimpică a României a plecat duminică la Paris, pentru a participa la Jocurile Olimpice, …