EURO 2016: Irlanda si Suedia remizeaza dupa un meci aprig disputat

suedia-irlanda

Irlanda si Suedia au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci din Grupa E a EURO 2016.

Intr-o atmosfera superba pe Stade de France, irlandezii s-au autodepasit si au dominat clar in prima repriza o formatie parca anesteziata a Suediei.

Hendrick a fost omul suturilor de la distanta, ce le-a dat mereu fiori nordicilor, mai ales in minutul 33 cand a izbit transversala.

Irlanda a reusit in cele din urma sa deschida scorul la trei minute dupa pauza, cand Hoolahan a prins un sut superb din centrul careului, langa bara, fara nicio sansa pentru portar.

Suedia parca s-a trezit imediat dupa primirea golului si in minutul 50 a avut deja sansa egalarii, dar Foresberg a sutat defectuos dintr-o pozitie ideala.

In cele din urma, egalarea a venit in minutul 71, cand centrarea lui Ibrahimovici a fost trimisa nefericit in propria plasa de fundasul Clark, cu o lovitura de cap.

In grupa E, de la ora 22:00 se va disputa si meciul dintre Belgia si Italia.