Friday , April 19 2024

EURO 2016: Irlanda invinge Italia si se califica in optimi

irlanda-italia

Irlanda s-a calificat in optimile EURO 2016 dupa ce a invins Italia, scor 1-0, in ultimul meci din grupa E.

Calificata deja in optimi de pe primul loc, Italia si-a menajat mai multi jucatori importanti, iar partida cu Irlanda a avut un ritm scazut.

In confruntarea condusa de Ovidiu Hategan, Italia a dominat teritorial si a avut cateva actiuni bune de atac.

Cea mai importanta sansa de gol a venit abia in minutul 77, cand Lorenzo Insigne a lovit bara.

De partea cealalta, irlandezii au avut si ei cateva oportunitati bune, insa golul a venit abia in minutul 85, Robbie Brady fiind eroul tarii cu cei mai frumosi suporteri de la EURO 2016

Italia termina grupa pe primul loc si va intalni Spania in optimile de finala, in timp ce Irlanda merge in optimi de pe locul 3 si va intalni Franta.