EL CLASICO: Barcelona a batut Realul în Cupa Spaniei

Extratereştrii Barcelonei au cucerit încă o dată galaxia Realului. Catalanii s-au impus cu 2-1 pe Santiago Bernabeu şi sunt favoriţi să continue cursa în Cupa Spaniei.

Primul episod din acest an al duelului dintre Real Madrid si FC Barcelona, din sferturile de finala ale Cupei Regelui Spaniei, a adus o noua victorie pentru catalani, într-o atmosferă de finală de Champion League. Baietii lui Guardiola s-au impus cu 2-1 pe Bernabeu, deşi Cristiano Ronaldo a deschis scorul. Portughezul a reuşit să marcheze repede al 113-lea gol pentru Real împotriva a 48 de portari, 33 de rivale, pe 25 de stadioane. Nu a fost însă eficient pentru echipa lui Mourinho. Puyol a adus egalitatea pe tabelă în debutul repizei secunde, iar, cu 13 minute înainte de fluierul final, Abidal şi-a plătit prelungirea contractului cu un gol istoric. Barsa s-a impus cu 2-1 şi aşteaptă ca mare favorită returul de săptămâna viitoare.