Thursday , March 28 2024

Echipa feminină a României, locul 4 la CM de gimnastică de la Nanning

GYMNASTICS-QATAR

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat, miercuri, pe locul 4 la Campionatul Mondial de la Nanning (China), medalile fiind câştigate de SUA (aur), China (argint) şi Rusia (bronz).

România a obţinut un total de 170,963 puncte, notele gimnastelor tricolore fiind următoarele:

Sol – Larisa Iordache 14,708, Ştefania Stănilă 13,666, Andreea Munteanu 13,700 (total 42,074 puncte);

Sărituri – Ştefania Stănilă 14,758, Anamaria Ocolişan 14,933, Larisa Iordache 15,066 (44,757);

Paralele – Ştefania Stănilă 12,933, Larisa Iordache 14,466, Paula Tudorache 12,833 (40,232);

Bârnă – Ştefania Stănilă 13,200, Andreea Munteanu 15,200, Larisa Iordache 15,500 (43,900 puncte).

Medalia de aur a revenit echipei SUA (179,280 puncte), urmată pe podium de China (172,587) şi de Rusia (171,462 puncte).

În calificări, România s-a clasat pe locul 7. De asemenea, ultima medalie mondială a României în concursul pe echipe a fost obţinută la ediţia din 2007, medalie de bronz.

La Campionatul Mondial de la Nanning urmează finalele individuale, în care România este reprezentată de Cristian Băţagă (la individual-compus), Larisa Iordache (individual-compus, bârnă şi sol) şi Ştefania Stănilă (individual-compus).

Finala masculină la individual-compus este programată joi, cea similară feminină vineri, iar finalele pe aparate, masculin şi feminin, sâmbătă şi duminică.

La Campionatul Mondial de la Nanning (China), programat între 3 şi 12 octombrie, participă peste 600 de sportivi din 74 de ţări. Competiţia programează finale pe echipe, la individual-compus, dar şi pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.

Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care şi România, se vor califica la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Echipele clasate pe locurile 9-16 la CM de anul viitor vor participa la o competiţie preolimpică din care primele patru clasate vor obţine “biletele” pentru Rio.

Mediafax

LPS Suceava se menține pe podium în Liga Elitelor U14

LPS Suceava a rămas pe podium în Liga Elitelor U14, după ce a câștigat derbyul …